Różnice między pozwoleniem wodnoprawnym a zgłoszeniem wodnym
Zarówno zgłoszenia wodnoprawnego, jak i złożenia wniosku o pozwolenie wodnoprawne dokonuje się wówczas, gdy planuje się inwestycję ingerującą w środowisko wodne. Istnieją jednak między nimi pewne różnice, które determinują, która procedura będzie miała zastosowanie w naszym przypadku. Różnice między pozwoleniem wodnoprawnym a zgłoszeniem wodnym polegają przede wszystkim na zakresie, w jakim ingeruje się w środowisko wodne, co pociąga za sobą odmienne formalności, dokonywane wobec innego organu decyzyjnego. Pozwolenie wodnoprawne czy zgłoszenie wodne – które z nich dotyczy Twojego przedsięwzięcia?
Pozwolenie wodnoprawne a zgłoszenie wodne – różnice
Zastanawiasz się, jakie są różnice między pozwoleniem wodnoprawnym a zgłoszeniem wodnym? W zdecydowaniu o tym, jakich formalności powinieneś dokonać, pomoże Ci określenie wielkości wpływu Twoich działań na środowisko wodne. Jeżeli jest on ograniczony, wystarczy, że dokonasz zgłoszenia wodnoprawnego. Pozwolenie wodnoprawne jest natomiast wymagane w przypadku inwestycji, które w poważny sposób oddziałują na wspomniane środowisko. Masz wątpliwości co do tego, jaki wpływ będą miały Twoje działania? Skonsultuj się z naszymi specjalistami, by uzyskać jednoznaczną odpowiedź.
Pozwolenie wodnoprawne vs zgłoszenie wodne – przykłady działań i inwestycji
Różnice między pozwoleniem wodnoprawnym a zgłoszeniem wodnym stają się bardziej zrozumiałe dzięki przykładom działań, których dotyczy każda z procedur. Pozwolenia wodnoprawnego będziesz potrzebować, jeżeli planujesz dokonywać poboru wód powierzchniowych lub podziemnych, regulacji cieków wodnych czy wprowadzania ścieków do ziemi bądź wód. Pozwolenie jest ponadto wymagane dla budowy kanałów i rowów, stawów rekreacyjnych lub przeznaczonych do oczyszczania ścieków, urządzeń do połowu ryb czy budowli przeciwpowodziowych.
Zgłoszenie wodne będzie natomiast wystarczające, jeśli chcesz wykonać pomost o długości maksymalnie 25 metrów i szerokości 3 metrów, stworzyć staw napełniany wyłącznie wodami gruntowymi lub opadowymi o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m, czy zapewnić postój statku na wodach płynących, przeznaczonego do celów usługowych lub mieszkaniowych. Oczywiście, powyższa lista przykładów różnic między pozwoleniem wodnoprawnym a zgłoszeniem wodnym nie jest wyczerpująca – zastosowanie mają dodatkowo pewne ograniczenia.
Pozwolenie wodnoprawne czy zgłoszenie wodne? Formalności i organy decyzyjne
Między pozwoleniem wodnoprawnym a zgłoszeniem wodnym różnice widoczne są również w formie ich wydawania oraz ubiegania się o nie. Zgłoszenie jest krótszą procedurą, która wymaga złożenia wniosku wraz z mapą czy rysunkami. Decyzja ma formę milczącej zgody, która ma zastosowanie, jeśli organ decyzyjny nie wniesie sprzeciwu w ciągu 30 dni.
Pozwolenie wodnoprawne natomiast wymaga przygotowania złożonego, szczegółowego operatu, a na otrzymanie decyzji administracyjnej czeka się od miesiąca do dwóch. Nasi specjaliści pomogą Ci w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji do każdej ze wspomnianych procedur oraz podpowiedzą, do jakiego organu należy je złożyć. Zapraszamy do współpracy!