Budowa myjni samochodowej to złożony proces, który wymaga spełnienia określonych wymagań formalnych i prawnych przed rozpoczęciem realizacji. Przed zmianą Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku (Dz. U. z 2010 r. Nr 213, poz. 1397), myjnie samochodowe były uznawane za inwestycje mogące mieć istotny wpływ na środowisko. W związku z tym ich budowa wymagała uzyskania decyzji środowiskowej. Zmiana nastąpiła w 2013 roku, kiedy to wprowadzono nowelizację wspomnianego Rozporządzenia (Dz.U. 2013 poz. 817), w wyniku której uchylono punkt 76. Choć dziś budowa myjni nie wymaga decyzji środowiskowej, nadal konieczne jest uzyskanie innych odpowiednich pozwoleń.

Pozwolenie wodnoprawne – myjnia samochodowa Poznań
W trakcie działalności myjni samochodowej generowane będą ścieki przemysłowe, które mogą być niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Z tego powodu inwestor musi wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych należących do innego podmiotu ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe dla środowiska.
Pozwolenie wodnoprawne na myjnię samochodową jest wydawane na podstawie decyzji administracyjnej. Udzielane jest na podstawie złożonego wniosku, który musi zawierać operat wodnoprawny oraz opis planowanej działalności, sporządzony w języku nietechnicznym. Szczegółową treść operatu wskazuje artykuł 409 ustawy Prawo wodne. Poprawnie przygotowany operat obejmuje część graficzną i opisową.
Pozwolenie na myjnię – co musi zawierać wniosek?
Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego powinien zawierać nie tylko operat wodnoprawny i opis planowanej działalności, ale również:
- decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach;
- decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzją o warunkach zabudowy;
- hydrogeologiczną dokumentację;
- szczegółową instrukcję gospodarowania wodą;
- zgoda właściciela urządzeń kanalizacyjnych na odprowadzanie ścieków przemysłowych do tych systemów.
Jeśli wniosek o pozwolenie wodnoprawne będzie niekompletny, organ ma obowiązek wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania. Nieuzupełnienie braków w terminie skutkować będzie pozostawieniem sprawy bez rozpatrzenia.
Czytaj więcej
Pozwolenie na myjnię – dlaczego jest niezbędne?
Pozwolenie wodnoprawne na myjnię samochodową zapewnia zgodność działalności z przepisami prawa oraz chroni środowisko wodne przed szkodliwymi substancjami obecnymi w odprowadzanych ściekach. Pozwolenie to jest niezbędne ze względu na obowiązujące przepisy Prawa wodnego w Polsce. Odprowadzanie ścieków z myjni bez ważnego pozwolenia może skutkować poważnymi karami finansowymi, a nawet zakazem dalszego prowadzenia tej działalności.
Pozwolenie wodnoprawne na myjnię samochodową – pomoc profesjonalistów
Aby uzyskać pozwolenie wodnoprawne, konieczne jest przygotowanie operatu wodnoprawnego. Jest to spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Dodatkowo, aby otrzymać pozwolenie na myjnię, trzeba pozyskać odpowiednie dokumenty. Proces ten może być czasochłonny i stresujący. Jednak istnieje pewne rozwiązanie, aby przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Wystarczy skorzystać z usług naszej firmy. Z przyjemnością zajmiemy się przygotowaniem dla Ciebie operatu wodnoprawnego i pomożemy Ci pozyskać potrzebną dokumentację. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie, dlatego jesteśmy w stanie zapewnić usługi na najwyższym poziomie. Nasz zespół składa się wyłącznie z wykwalifikowanych specjalistów, posiadających bogatą wiedzę i podchodzących do zleceń z maksymalnym zaangażowaniem. Zatem, jeśli szukasz pomocy przy uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego na myjnię samochodową, to zapraszamy serdecznie do kontaktu.
Skontaktuj się z nami
Zapewnimy kompleksowe wsparcie i fachowe doradztwo dla Twojej inwestycji!