Czy przedsiębiorcy muszą uzyskiwać zgody wodnoprawne
Wraz z początkiem 2018 roku uległy zmianie przepisy dotyczące odprowadzania wód opadowych. Wcześniej uznawano je bowiem za ścieki, a więc były objęte wymogami prawnymi, które się do nich odnoszą.
Obecnie natomiast kwalifikuje się je jako wody będące skutkiem opadów atmosferycznych. W związku z tym istnieje wiele wątpliwości co do kwestii, czy przedsiębiorcy muszą uzyskiwać zgody wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych. W poniższym artykule przytaczamy najważniejsze wiadomości na ten temat oraz wyjaśniamy, jak wygląda kwestia tego obowiązku.
Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
Na wstępie warto podkreślić, że odprowadzanie wód opadowych i roztopowych jest obecnie określone w prawie mianem usług wodnych. Mogą one zostać odprowadzone do wód, ziemi bądź urządzeń wodnych.
Należy podkreślić, że w większości przypadków wymagane jest posiadanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych. Warto bowiem mieć na względzie, że w zależności od lokalizacji opadów mogą one ulegać zanieczyszczaniu i stanowić zagrożenie w sytuacji ich odprowadzania.
Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych – kiedy jest niezbędne?
Odprowadzanie wód opadowych można przeprowadzić zarówno do wód, jak i do ziemi czy urządzeń wodnych, takich jak rów melioracyjny, za pomocą systemu kanalizacyjnego otwartego bądź zamkniętego. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, zachodzi konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Sytuacją, w której również potrzebujemy takiego zezwolenia, jest gromadzenie opadów w podziemnym zbiorniku na deszczówkę. Taką ciecz można bez problemu wykorzystać do podlania ogrodu, upraw czy trawnika. Co ciekawe, odprowadzenie wód opadowych z rynny do gruntu (rura zakopana w gruncie) wymaga pozwolenia wodnoprawnego, a odprowadzenie wód opadowych na powierzchni terenu nie wymaga pozwolenia
Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych do ziemi oczywiście również jest wymagane. Należy jednak pamiętać, że zabrania się wprowadzania ich do podziemnych źródeł ze względu na ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej. Nie wolno ponadto wprowadzać deszczówki do kanalizacji sanitarnych, do których trafiają ścieki ani na tereny sąsiadujące.
Niestosowanie się do przepisów wiąże się z koniecznością zapłaty wysokich grzywien przez właścicieli danych nieruchomości. W niektórych przypadkach kara może polegać nawet na ograniczeniu wolności.
Odprowadzanie wód opadowych – czy należy je wcześniej oczyszczać?
Wraz z wprowadzeniem nowych przepisów pojawiły się wątpliwości dotyczące nie tylko tego, czy przedsiębiorcy muszą uzyskiwać zgody wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych, ale również tego, czy muszą być one uprzednio oczyszczane. Kwestia ta nie jest jednoznaczna i zależy w dużej mierze od tego, z jakiego terenu je odprowadzamy.
Jeżeli teren nie był wcześniej zanieczyszczony, w większości przypadków nie będzie to konieczne. Obowiązek taki mają jednak podmioty odprowadzające wody z tych miejsc, w których występuje ryzyko zanieczyszczenia szkodliwymi substancjami. Mowa tu szczególnie o terenach przemysłowych, drogach czy dachach.
Warto podkreślić, że w przypadku obowiązku przeprowadzenia oczyszczania przed odprowadzaniem wód opadowych właściciel nieruchomości musi również zadbać o regularne przeglądy urządzeń służących do tego celu. W sytuacji, gdy ich przepustowość nominalna wynosi ponad 300 litrów na sekundę, konieczne jest także wykonywanie badań dotyczących jakości przeprowadzonego procesu.
Kwestia opłat za odprowadzanie wód opadowych
Wielu przedsiębiorców zastanawia ponadto kwestia wydatków związanych z odprowadzaniem wód opadowych, a konkretnie opłaty za usługi wodne. Znana jest również jako podatek od zabetonowania.
Dotyczy sytuacji, w której właściciel nieruchomości powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych zabudował ją w co najmniej 70% i jest ona nieobjęta systemami kanalizacji (otwartymi bądź zamkniętymi).
W praktyce więc podatek od deszczu dotyczy właścicieli terenów przemysłowych, magazynów czy rozległych powierzchni handlowych, którzy przyczynili się do zmniejszenia naturalnej retencji w związku z realizacją budowy dużych obiektów.
Pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych – jak je uzyskać?
Nasza firma pomoże Ci w uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie wód opadowych. Współpraca ze specjalistami wymaga szczególnie sporządzenie operatu wodnoprawnego, który jest dokumentem podstawowym w procesie wydawania pozwolenia.
Należy w nim opisać cel i zakres korzystania z wód, wykorzystywanych urządzeń, przeprowadzanych robót czy charakterystykę wód lub urządzeń objętych pozwoleniem. Operat zawiera część opisową oraz graficzną. Natomiast jakość i kompletność jego sporządzenia przekłada się na sprawność, a zarazem bezproblemowość uzyskiwania zezwolenia.
Zadbamy o to, aby Twoja dokumentacja była kompletna i zawierała wszystkie niezbędne informacje opisane w fachowy sposób. Pomożemy w wypełnieniu oraz złożeniu wniosku, a także przeprowadzimy Cię bezstresowo przez cały proces. Warto podkreślić, że pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych wydawane jest na okres maksymalnie 30 lat, choć w przypadku niedokładnej dokumentacji, która budzi wątpliwości, może on zostać skrócony.