Czy decyzja zwalniająca może zostać cofnięta? Kiedy i dlaczego?
Przepisy zabraniają w obszarach szczególnie zagrożonych powodzią m.in. gromadzenia środków chemicznych, ścieków i nawozów naturalnych oraz składowania odpadów. Jednak można uzyskać zwolnienie z tych zakazów od Wód Polskich. Aby je otrzymać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i wykazać, że podejmowane działania nie zagrażają otoczeniu. Proces ubiegania się o zwolnienie jest skomplikowany, a ponadto pojawia się pytanie: “czy decyzja zwalniająca może zostać cofnięta?”. Odpowiedź na nie można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Decyzja zwalniająca – co to jest?
Decyzja zwalniająca to dokument wydawany przez właściwy organ administracji wodnej. Pozwala on na odstępstwo od zakazów zawartych w ustawie Prawo wodne. Może on dotyczyć różnych aspektów, m.in. ingerencji w konstrukcję wałów przeciwpowodziowych czy gromadzenia odpadów na obszarach szczególnie zagrożonych powodzią. Aby go uzyskać, trzeba przygotować wniosek i dołączyć do niego m.in. mapę sytuacyjno-wysokościową pochodzącą z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz opis planowanych działań i ich wpływu na jakość wód w przypadku powodzi. Dokumenty należy sporządzić starannie i precyzyjnie. Jeśli nie będą zawierały wszystkich niezbędnych elementów, uzyskanie decyzji zwalniającej stanie się niemożliwe.
Cofnięcie decyzji zwalniającej – czy to możliwe?
Decyzja zwalniająca jest trudna do uzyskania, gdyż wymaga spełnienia rygorystycznych warunków. Organy precyzyjnie analizują m.in. wpływ planowanych działań na bezpieczeństwo. W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji należy ściśle przestrzegać jej warunków i działać zgodnie z przepisami prawa. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z karami.
Nie można cofnąć decyzji zwalniającej jeśli została prawidłowo wydana, natomiast stanowi ona załącznik do wniosku o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Sama decyzja zwalniająca w większości przypadków nie uprawnia do wykonania prac. Jeśli inwestor uzyska pozwolenie wodnoprawne natomiast będzie realizował inwestycje niezgodnie z warunkami wskazanymi w pozwoleniu może dojść do cofnięcia pozwolenia wodnopranwego.
Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego – czy to możliwe?
Ustawa Prawo wodne informuje, że możliwe jest cofnięcie jedynie pozwolenia wodnoprawnego. Powodem cofnięcia może być stwierdzenie, że zmieniony został cel i stopień korzystania z wód lub warunki użytkowania uprawnień, które ustalono w pozwoleniu wodnoprawnym.
Kiedy może dojść do cofnięcia decyzji wodnoprawnej? Powody bywają następujące:
nie realizujemy obowiązków wobec innych zakładów;
doszło do zagrożenia osiągnięcia celów środowiskowych, co zostało potwierdzone wynikami monitoringu wód, w efekcie korzystania z wód;
nie realizujemy wskazanych w pozwoleniu przedsięwzięć, które ograniczają niekorzystny wpływ na środowisko;
jeśli dalsze korzystanie z wody na zasadach określonych w pozwoleniu mogłoby zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi bądź spowodować poważne szkody dla środowiska – zwłaszcza z powodu zmian w środowisku wodnym.
Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego
Najlepiej skonsultować się z doświadczonymi i wykwalifikowanymi profesjonalistami z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Specjaliści nie tylko pomogą w uzyskaniu zwolnienia czy pozwolenia, ale również wyjaśnią wszelkie niezrozumiałe kwestie, m.in. dotyczące przyczyn cofnięcia decyzji zwalniających. Takimi profesjonalistami jesteśmy my! Możemy pochwalić się sporym doświadczeniem, bogatą wiedzą i zaawansowanymi umiejętnościami. Na bieżąco śledzimy przepisy, dlatego nasi klienci nie muszą tracić czasu na ich analizę. Z przyjemnością wyjaśnimy dokładnie, kiedy może zostać cofnięta decyzja zwalniająca i pozwolenie wodnoprawne. Ponadto pomożemy przygotować odpowiednią dokumentację i zapewnimy fachowe wsparcie na każdym etapie współpracy.